دوربین های مداربسته گردان PTZ

1401/12/18

دوربین های مداربسته گردان PTZ

دوربین های گردان را با نام های متفاوتی می شناسند.  بعضی از این نام ها عبارتند از PTZ،Speed Dome،Fast Dome و … این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند و عموما دارای یک بدنه کروی شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند. دوربین های گردان گاهی با قابلیت دید در شب ساخته می شوند. توجه داشته باشید که برد دید در شب در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیط های بزرگ باید نور محیطی را افزایش دهید. با توجه به دارا بودن قابلیت زوم اپتیکال، این دوربین ها می توانند زاویه دید و بزرگ نمایی متغییر داشته باشند. یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی Preset  برای دوربین است. این پریست ها به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده محل هایی مشخص را به شما نشان دهند. دوربین های گردان دارای قابلیت برنامه ریزی جهت نمایش محل های مورد نظر در فاصله زمانه مشخص شده هستند. و می توان از طریق Preset, Pattern, Scan, Patroll آن ها را برنامه ریزی نمود.

کاربرد دوربین های گردان

معمولا در مورد کاربرد دوربین های دام اشتباهات صورت می گیرد. این دروبین های برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند. کاربرد اصلی دوبین های دام برای نظارت محیط های وسیع مانند سوله هاست استفاده از این دوربین ها به یک اپراتور نیاز دارد و در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین حضور نداشته باشد دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را بازی خواهد کرد.

دید در شب دوربین های گردان

دوربین های گردان گاهی با قابلیت دید در شب  IR=ساخته می شوند. توجه داشته باشید که برد این دید در شب معمولا در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیط های بزرگ باید نور محیطی را افزایش دهید.

زاویه دید دروبین های گردان

با توجه به دارا بودن قابلیت زوم مکانیکی، این دوربین ها میتوانند زاویه دیدی متغییر داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنز متغییر نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ تخصصی دوربین مراجعه کرد.

دیگر قابلیت های دوربین های گردان

یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است. این پریست های به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده محل هایی مشخص را به شما نشان دهند.

آیا میتوان برای چرخش دوربین های گردان برنامه ای مشخص کرد؟

بله، این کار از طریق تعریف کردن Preset برای دستگاه و سپس ایجاد Sequence امکان پذیر خواهد شد. هر Preset یک نقطه مکانی مشخص بر روی دوربین است. شما از طریق تعریف کردن این Preset میتوانید محل یک درب، کانکس یا تجمع افراد را برای دوربین مشخص کنید. به مجموعه ای از Presetها که با ترتیب و زمانی مشخص یکی پس از دگیری اجرا می شوند یک Sequence گفته می شود. این Sequence در واقع همان برنامه حرکت دوربین خواهد بود.