چه تفاوتی بین دوربین‌­های گران قیمت با دوربین‌­های ارزان قیمت وجود دارد؟

1401/12/18

تاکنون فکر کرده اید تفاوت های قیمت بین دوربین های مختلف از کجا سرچشمه میگیرد؟ آیا ما پول نام برند را میدهیم و آیا واقعا تفاوت کیفیت بسیار زیاد است؟

رنگ:

یکی از مهمترین عیب ­های دوربین­ های ارزان قیمت نامنظم بودن و درهم ریختگی رنگ­ هاست.این اشکال معمولا به صورت تغییر رنگ و یا تجمع رنگ در گوشه ­‌های تصویر یا اشکال موجوددر تصویر دیده می‌­شود.

گاهی هم این بی‌­نظمی به تغییر رنگ کامل در دوربین مشاهده می­‌شود.

امکان مشاهده دقیق رنگ­ها معمولا از اولویت ­های نصب سیستم مداربسته نمی‌­باشد.

ولی اگر کیفیت رنگ­‌بندی تصویر برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است بهتر است از دوربین ­های بابرندهای معتبرتر استفاده کنید.

دید در کنتراست:

کنتراست در لغت به معنای تفاوت است که البته معمولا به عنوان تفاوت در سطح نور معرفی می‌­شود.

کنتراست در سطح نور ورودی به دوربین یکی از مشکلات کلی دوربین‌های مداربسته است.

برای مقابله با این اشکال معمولا از مکانیزم WDR استفاده می‌­شود.

این مکانیزم با افزایش نور در مکان­های کم نور و کاهش آن در مکان­های پرنور باعث کاهش کنتراست نور دوربین و امکان نظارت بر نقاط تاریک تصویر خواهد شد.

دوربین­های ساده­‌تر فاقد قابلیت متعادل کردن نور هستند از این رو اگر منبع نوری به طور مستقیم در تصویر دوربین وجود داشته باشد بقیه تصویر کاملا تیره خواهد شد.

این مشکل مخصوصا زمانی که دوربین­ها رو به پنجره یا درب ورودی نصب شوند خود را نشان خواهد داد.

بهتر است در زمان نصب دوربین تا جای ممکن از قرار گرفتن دوربین به سمت منبع نور خودداری شود ولی در صورتی که این کار غیر قابل اجتناب بود بهتر است از دوربین­ های با قابلیت WDR به جای دوربین­های ساده استفاده شود.

دید در شب:

تکنولوژی ساخت CCD دوربین­های دید در شب با دوربین­های عادی متفاوت است.

این دوربین­ ها طوری ساخته می‌­شوند که دید خوبی در طول موج­های پایین­تر (مادون قرمز) داشته باشند.

صرف نصب چند LED در اطراف، دوربین را دید در شب نخواهد کرد.

در دوربین­ های ارزان قیمت دید در شب CCD دوربین در واقع مناسب دید در روز است و تنها LED های مادون قرمز به دوربین اضافه شده است .

از این عملکرد این دوربین ­ها در شب شاید خیلی مناسب نباشد. در واقع دید این دوربین­ها در شب برد زیادی ندارند.

در صورتی که دید در شب دوربین از اهمیت بالایی برای شما برخوردار است بهتر است از دوربین ­های با کیفیت­‌تر برای این کار استفاده کنید.

دید در نور کم:

(اطلاعات مربوط به لوکس دوربین­ها را می‌­توانید در مطلبی با نام “دوربین” مشاهده بفرمایید)

نور موردنیاز برای گرفتن یک تصویر مناسب باید حدود 100 برابر کمترین نور مورد نیاز دوربین را برای آن تامین کرد.

مثلا اگر حداقل نور موردنیاز دوربین ۰/۱ لوکس باشد در نور ۱۰لوکس یک تصویر مناسب به شما می­‌دهد.

دوربین­های ارزان قیمت موجود در بازار معمولا حداقل نور موردنیاز را به شما اعلام نخواهد کرد اما برای این دوربین­ها باتوجه به کیفیت این المان بین ۱ تا ۳ لوکس خواهد بود.

این به آن معناست که محیط نصب دوربین باید حداقل بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ لوکس نور داشته باشد تا بتوانید تصویری مناسب داشته باشید.

در صورتی که نور محل از این میزان کمتر باشد تصویر با نویز همراه خواهد شد. این نویز به صورت دانه­‌­های ریز و رنگی در تصویر مشخص می­‌شود.

در صورت امکان بهتر است با افزایش نور محل با روشهای متفاوت امکان نصب دوربین­های ارزان قیمت­‌تر را برای خود فراهم کنید ولی اگر این امکان وجود ندارد بهتر است از دوربین­هایی با کیفیت مناسب برای محل استفاده کنید.

تفکیک پذیری تصویر:

   

تفکیک پذیری یا رزولوشن تصویر معمولا به عنوان مهمترین عامل در تعیین قیمت دوربین مدنظر قرار می‌­گیرد. این در صورتی است که امکان سنجش این المان برای بیشتر افراد وجود ندارد.

باید بدانید که تفکیک پذیری بالاتر الزاما به معنای کیفیت بالاتر تصویر نیست. این عامل تنها به معنا بزرگتر بودن تصویر خروجی دوربین است. گرچه دوربین­های با تفکیک پذیری بالاتر معمولا کیفیت بالاتری هم دارند.

کیفیت دوربین را معمولا با المان­هایی مانند حداقل نور مورد نیاز دوربین­ها یا نسبت نویز به تصویر که قبلا در مورد آنها صحبت شده نشان می­‌دهند.

ریسک:

 معمولا شرکت­های تولیدکننده دوربین­های ارزان قیمت­‌تر سیستم کنترل کیفیت ضعیف­‌تری دارند.

این بدین معناست که این احتمال که دوربین­ خراب یا ضعیف باشد بالا خواهد رفت. این اتفاق که دو دوربین یکسان تصویری تا حدی متفاوت داشته باشند رایج است.

بنابراین موقع تهیه این دوربین­ها باید توجه بیشتری به کیفیت دوربین داشته باشید.

البته باید بدانید که این­گونه ریسک­ها بسیار پایین هستند و در صورتی که نیاز به نصب تعداد کمی دوربین دارید احتمالا استفاده از دوربین ارزان قیمت مشکلی را برای شما ایجاد نمی‌­کند.

اما در صورتی که تعداد دوربین­های درخواستی شما بالا باشد (بیش از 20 دوربین) بهتر است از دوربین­هایی استفاده کنید که ریسک نصب کمتری را برای شما ایجاد خواهند کرد.

نتیجه:

با وجود اشاره به ضعف در دوربین­های ارزان قیمت باید بدانید که این دوربین­ها دارای یک نقطه قوت بزرگ هستند و آن قیمت آنهاست.

باید توجه داشته باشید که انتخاب دوربینی که با کمترین قیمت نیازهای شما را تامین کند هدف اصلی در موقع انتخاب دوربین است .

سعی کنید در زمان انتخاب شرایط را طوری در محل نصب فراهم کنید و نیازهای خود را طوری محدود کنید که امکان استفاده از دوربین‌های با مناسب­ترین قیمت و کیفیت با توجه به نیاز شما فراهم شود.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.