حسگر تصویر CCD چیست؟

1401/12/18

اصطلاح  CCD = Charged couple Device در واقع به چیپ یا حسگر تصویر دوربین اشاره می­‌کند. حسگرهای CCD در اندازه‌­های مختلفی ساخته ساخته می‌­شوند که معمولا با اینچ نمایش داده می‌­شود. عوامل مختلفی برای طبقه­‌بندی انواع CCD مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از مهمترین این عوامل را در زیر بررسی می­‌کنیم:

تفکیک پذیری:

تفکیک پذیری یا رزولوشن یکی از اصلی‌­ترین خصوصیات یک CCD است. این تفکیک پذیری در دوربین­های آنالوگ با تیوی لاین نشان داده می‌شود. برای مطمئن شدن از تیوی‌لاین یک CCDمی­‌توان از روی کاتالوگ ICهای روی چیپ تفکیک پذیری قابل پشتیبانی آنها را پیدا کرد.

اندازه:

اندازه CCDدومین خصوصیت بااهمیت آن است. در دوربین­های مداربسته رایج‌­ترین اندازه CCD 1/3” (یک سوم اینچ ) است. باید بدانید که CCDها در اندازه­‌های دیگر نیز مانند ½” ¼”و… تولید می‌­شوند. در زمان انتخاب لنز دوربین حتما به اندازه CCD آنها توجه داشته باشید.

تولیدکننده:

بزرگترین تولیدکننده CCDهای دوربین­های موجود در ایران شرکت Sony, Sharp است. به جز این دو شرکت برخی شرکت­های بزرگ تولیدکننده دوربین مداربسته خود اقدام به طراحی و تولید CCDهای خود می‌­کنند.

سری و نوع:

هر شرکت تولیدکننده CCD ،CCDهای خود را در چند طبقه قرار می‌­دهد. برای مثال سونی CCDهای خود را در سری مختلف مانند Effio ،Super HAD   و… طبقه­‌بندی می­‌کند. هر یک از این سری‌­ها دارای خصوصیات خاصی نسبت به دیگری هستند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.