دستگاه تنس در کاهش درد قاعدگی

1401/12/18

دستگاه تنس جهت  کاهش درد قاعدگی سیگنال های ضعیفی تولید می کند که درد و اضطراب شما را به دو طریق تسکین می دهد. اول باعث جلوگیری از رسیدن سیگنال های درد به مغز می شود. دوم مغز شما برای ترشح اندورفین، ماده ضد درد طبیعی بدن، تخریک می کند.

این سیگنال های الکتریکی بر مبنای یک روش درمان پزشکی ثابت شده که به عنوان TENS شناخته شده است. TENS به معنی تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست می باشد. در دستگاه تنس با استفاده از فرکانس های انتخاب شده، درد عادت ماهانه را می توان تسکین  داد.

مطالعات بالینی نشان می دهند که دستگاه تنس عضلانی خیلی موثر بوده و هیچ یک از عوارض جانبی نظیر تهوع و خواب آلودگی که عموما با داروهایی که برای تسکین عادت ماهانه تجویز می شوند همراه است را ندارد.

بر طبق آمار‌های موجود، ۹ نفر از میان هر ۱۰ زن، هر ماه از درد‌های قاعدگی خود رنج می‌برند. متأسفانه ۱۰٪ از این افراد درد‌ها را به شکل شدیدی تجربه کرده و کیفیت زندگی‌شان برای مدتی به شدت کاهش می یابد.

 برخی، استفاده از کیسه‌های آب گرم و مسکن‌ها را نیز در کاهش درد مؤثر می‌دانند.اما راهکار دیگری در انتظار همگان بوده و گزارشات اولیه نشان از تأثیرگذاری آن دارند.

دستگاه جدید توسعه داده شده تنس را می‌توان پایانی بر درد‌های طاقت‌فرسای قاعدگی به شمار آورد،حال باید دید این دستگاه معجزه‌آسا به چه شکل کار می‌کند.

دستگاه تنس شامل چند الکترود بوده و این الکترود‌ها می‌بایستی بر روی محل درد قرار داده شوند،سپس با روشن کردن دستگاه، بدنه اصلی آن به کمک الکترود‌ها شروع به ارسال ایمپالس‌های الکتریکی به نورون‌های این ناحیه خواهند کرد. این فرآیند سبب فروکش کردن درد و کاهش تفسیر سیگنال‌های درد انتقالی به مغز می‌گردد.

محققان دراین باره اظهار دارند که دستگاه تنس را بر روی ۱۶۳ خانم در دو مرحله آزمایشی مورد بررسی قرار داده و بیش‌از ۸۰٪ درصد افراد مورد آزمایش اثرات کاهش درد را اعلام داشتند.

در حال حاضر مسائل ناشناخته بسیاری در ارتباط با این پروژه وجود داشته و نیاز به انجام تحقیقات آکادمیک بیشتری خواهد بود. با اینحال تکنولوژی مورد استفاده توسط این دستگاه، متدی جدید محسوب شده و پزشکان سالهاست از این روش بهره می‌برند.

این روش با عنوان «تحریک الکتریکی ورا پوستی اعصاب» یا به اختصار TENS شناخته می‌شود که در گذشته برای درمان انواع مختلفی از درد‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بطور مثال از این روش می‌توان برای درمان درد‌های کمر، گردن و درد زایمان بهره برد. این متد در واقع با فریب دادن سیستم‌عصبی‌تان توانایی تشخیص سیگنال‌های درد را مختل می‌سازد.

ایده این روش استفاده از عدم توانایی سیستم‌عصبی در تشخیص و تمایز میان دو نوع از سیگنال‌‌های عصبی در یک زمان می‌باشد. در واقع به علت حرکت سریع‌تر سیگنال‌های ناشی از الکترود و رسیدن زود‌تر آن به مغز، سیستم‌عصبی مرکزی توانایی درک سیگنال‌های درد قاعدگی را به طور همزمان نخواهد داشت و کمک شایانی به کاهش درد در این دوران به خانم های عزیز خواهد کرد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.